dr n. med. Elżbieta Podgórska 

lekarz medycyny estetycznej, specjalista medycyny anti – aging, członek Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Wykładowca w Podyplomowej Szkole Medycyny Anti-Aging przy Stowarzyszeniu Lekarzy Dermatologów Estetycznych i trener technik medycyny estetycznej dla lekarzy. Autorka wielu publikacji prasowych oraz programów telewizyjnych poświęconych tej dziedzinie. Współautorka pierwszego polskiego wydania książki „Medycyna estetyczna w praktyce”. Propagatorka holistycznegopodejścia do medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, łącząca wiedzę ogólnomedyczną,wynikającą z posiadanej specjalizacji II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, z najnowszą wiedzą z zakresu medycyny estetycznej, anti-aging i dermatologii.
ZABIEGI:


1. Aqualyx (adipocytoliza chemiczna, modelowanie ciała)

Opis zabiegu 

Adipocytoliza to niechirurgiczna alternatywa liposukcji, równie skuteczna, ale pozbawiona negatywnych skutków związanych z zabiegiem operacyjnym, niewyłączająca pacjenta z życia codziennego. To nowoczesne rozwiązanie medycyny estetycznej, które pozwala na bezoperacyjną redukcję tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki. Aqualyx to jedyny na świecie zarejestrowany preparat służący do iniekcyjnego usuwania tkanki tłuszczowej w mechanizmie całkowitego niszczenia komórek tłuszczowych, czyli adipocytolizy. W przeszłości do chemicznej redukcji tkanki tłuszczowej używano roztworu fosfadylocholiny, niewłaściwie nazywając ten proces „lipolizą iniekcyjną”. Aqualyx podaje się nową, bezpieczną techniką iniekcyjną – intralipoterapią, która uznana została za najbezpieczniejszą technikę iniekcyjną w redukcji tkanki tłuszczowej. Zabieg można przeprowadzić w okolicy: brzucha, bioder, pośladków, tzw. „bryczesów”, kończyn górnych, zewnętrznej powierzchni ud, kolan, fałd na plecach poniżej żeber, podbródka, konturu żuchwy, ginekomastii męskiej, tłuszczaków, tzw. „bawolego karku”. Najlepsze efekty estetyczne uzyskuje się u pacjentów z optymalną masą ciała i tzw. lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej lub u osób z lekką nadwagą – zwłaszcza w takich okolicach, które pomimo stosowanej diety i ćwiczeń nie ulegają redukcji. Adipocytoliza może być również uzupełnieniem modelowania ciała po wykonaniu liposukcji chirurgicznej. 

Czy zabieg jest bolesny? 

Zabieg intralipoterapii praktycznie jest niebolesny i nie wymaga znieczulenia. Gwarantuje to odpowiednia technika. Preparat Aqualyx podaje się bezpośrednio do tkanki tłuszczowej w środkową cześć fałdu. Zazwyczaj są to dwie iniekcje. Mała ilość wkłuć ogranicza doznania bólowe, zmniejsza ryzyko siniaków i uszkodzeń skóry.

Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje? 

Pierwsze oczekiwane efekty zabiegu są widoczne po około dwóch tygodniach. Po zabiegu pacjent wraca od razu do codziennej aktywności. Optymalne rezultaty uzyskuje się po 2-6 zabiegach i są one trwałe o ile nie nastąpi wzrost masy ciała.

Jak przebiega terapia?

 Liczba zabiegów uzależniona jest od grubości tkanki tłuszczowej oraz oczekiwanych efektów. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie od dwóch do sześciu zabiegów powtarzanych co 2tygodnie. Adipocytolizę większych partii ciała wykonuje się etapowo, ponieważ nie jest wskazane jednorazowe zastosowanie dużej ilości preparatu. Zaraz po zabiegu możliwe jest odczuwanie lekkiego swędzenia, pieczenia lub tkliwości miejsca poddanego iniekcji. Są to efekty świadczące o skuteczności i działaniu podanego roztworu. W ciągu kolejnych dni widoczne może być zaczerwienienie i obrzęk. Skóra jest lekko bolesna i tkliwa. Jest to normalna reakcja po Aqualyxie i ustępuje samoistnie. Efekt końcowy wiąże się z uzyskaniem „odchudzonego” rejonu ciała o gładkiej, jednolitej powierzchni i niezmienionej skórze nad miejscem poddanym zabiegowi. 

Zalecenia pozabiegowe 

W ciągu kilku dni po zabiegu nie zaleca się wykonywania jakichkolwiek technik masażu okolicy poddanej iniekcji. Proponuje się dietę lekkostrawną i niskotłuszczową oraz picie większej ilości wody. 2

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

Przeciwwskazaniami są: 

ostre choroby nerek i wątroby, cukrzyca, choroby tarczycy, stałe stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, choroby autoimmunologiczne, ostre infekcje, znaczna otyłość (BMI>30), nadwrażliwość na jeden ze składników preparatu, ciąża oraz okres karmienia piersią. 

Wskazania

Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej oraz modelowanie konturów ciała 

Patrz też:  Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej

2. Konsultacje lekarskie i kosmetyczne 

  Blizny i bliznowce 

 Cellulit  Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej  Nadmierna potliwość twarzy, dłoni, stóp, pach, innych partii ciała  Problemy skóry dojrzałej  Przebarwienia (zmiany barwnikowe)  Rozstępy  Rozszerzone naczynka na twarzy i ciele  Rumień  Starzenie się dłoni  Trądzik młodzieńczy (blizny potrądzikowe)  Uszkodzenia posłoneczne skóry  Utrata jędrności i objętości ust, wąska czerwień wargowa, asymetria ust  Utrata jędrności, napięcia skóry twarzy i ciała  Utrata jędrności okolic intymnych  Utrata kondycji włosów (łysienie)  Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów  Zbędne bądź nieprawidłowe owłosienie  Zmarszczki mimiczne


3. Lifting wolumetryczny (modelowanie twarzy i ciała kwasem hialuronowym)

 Opis zabiegu 

Z wiekiem pogarsza się wygląd skóry wynikający głównie z ubytku naturalnego kwasu hialuronowego. Pojawiają się zmarszczki, twarz traci swój owal, policzki ulegają zapadnięciu. Dochodzi do utraty proporcji i ubytków wolumetrycznych, czyli objętościowych w obrębie twarzy i ciała. Jest to również wynikiem zaniku tkanki podskórnej i starzenia się tkanki mięśniowej (wiotczenie mięśni) i tkanki kostnej (np. pogłębianie się oczodołów). Efekty te pogłębia siła grawitacji, co w rezultacie zakłóca harmonijny wygląd. Lifting wolumetryczny polega na wstrzykiwaniu przez lekarza odpowiedniego kwasu hialuronowego, przeznaczonego do zabiegów wolumetrycznych. Iniekcji dokonuje się przy pomocy igły lub kaniuli, powodując natychmiastowe zwiększenie objętości np. w okolicy zapadniętych policzków, skroni, konturu żuchwy czy brody. Zabiegi w obrębie kości policzkowych i okolicy jarzmowej uzupełniając utraconą objętość, prowadzą do uzyskania oczekiwanego efektu liftingu policzków i fałdów nosowo-wargowych, co odbudowuje również kontur żuchwy. Poprawa objętości brody i okolicy podbródka wyrównuje profil. Kwas hialuronowy stosowany do wolumetrii poprawia jednocześnie jakość skóry nad miejscem korekty, czyniąc ją bardziej gładką i elastyczną. Podobnie jak po zabiegu mezoterapii z kwasem hialuronowym. 

 Czy zabieg jest bolesny? 

Preparaty kwasu hialuronowego mogą zawierać dodatek substancji znieczulającej – lidokainy, co czyni zabieg wolumetryczny praktycznie niebolesnym. Technika wstrzyknięć z zastosowaniem kaniuli również ogranicza doznania bólowe, które można zupełnie wyeliminować stosując na 30 min. Przed zabiegiem kram znieczulający Emla.

Podczas zabiegu może pojawić się niewielkie uczucie „rozpierania” w warstwie podskórnej, a po zabiegu nieznaczna tkliwość lub bolesność tej okolicy. Czasem wystąpić może opuchlizna lub zaczerwienienie które ustępuje w ciągu kilku godzin.

 Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?

 Efekty liftingu wolumetrycznego widoczne są natychmiast po zabiegu i utrzymują się maksymalnie do 12-18 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego życia. 

 Jak przebiega terapia?

 Lekarz dokonuje analizy objętościowej twarzy. Ocenia miejsca, w których podanie kwasu hialuronowego metodą wolumetryczną przyniesie najbardziej oczekiwany rezultat. Czasem w analizie twarzy lekarz posługuje się oceną specjalnych linii i wektorów zaproponowanych już przez Leonarda da Vinci. Kwas hialuronowych wprowadzany do tkanki podskórnej przy pomocy igły lub kaniuli unosi zapadnięte rejony twarzy oraz pozwala na podkreślenie naturalnych wyniosłości, łagodzi nierówny kontur twarzy, uzupełnia braki objętościowe np. na grzbiecie nosa. Lifting wolumetryczny daje efekt porównywalny do operacji plastycznej, w okolicy brody (poprawa profilu twarzy w przypadku brody cofniętej), skroni i płatków uszu.

 Zalecenia pozabiegowe

 Zaraz po zabiegu nie zaleca się nakładania makijażu, poddawania się zabiegom kosmetycznym, masażom twarzy oraz innym procedurom i zachowaniom związanym z uciskiem okolicy poddanej ostrzyknięciu. W ciągu kilku następnych godzin (do kilku dni) należy unikać wystawiania się na ekstremalne temperatury (intensywne i długotrwałe zimno, sauna, promieniowanie UV).

 Przeciwwskazania oraz działania niepożądane 

Do przeciwwskazań zaliczyć należy m.in. ciążę i karmienie piersią, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik aktywny), choroby nowotworowe oraz o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przerostowych i nadwrażliwość na kwas hialuronowy. Skutki uboczne obserwowane po zabiegu objawiają się przeważnie jako reakcje w miejscu wstrzyknięcia: zaczerwienienie, obrzęk, świąd w przypadku skóry wrażliwej, nadwrażliwość w miejscu korekcji, sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni. 

 Wskazania 

Modelowanie kości policzkowych oraz utrata symetrii różnych partii twarzy i jej harmonijnych rysów. Lifting wolumetryczny jest alternatywą dla liftingu operacyjnego. Patrz też:  Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów  Problemy skóry dojrzałej 


4. Mezoterapia igłowa (biorewitalizacja skóry) 

Opis zabiegu 

Jest stosowana od lat 70. medycynie. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych bezpośrednio w skórę. Dobór stosowanego preparatu zależy od rodzaju problemu, który można rozwiązać przy pomocy małych, płytkich iniekcji. Metoda ta służy do 8 biorewitalizacji i przywracania gęstości skóry dojrzałej okolic twarzy, szyi i dekoltu. Warto wspomnieć o szczególnie delikatnej okolicy oczu, gdzie mezoterapia służy do poprawy jakości powiek górnych i dolnych. Zabieg powoduje wygładzenia drobnych zmarszczek poprzez stymulację produkcji nowych komórek skóry. Wzmacnia elastyczność skóry poprzez indukcję syntezy kolagenu i elastyny. Nawadnia suchą skórę i pomaga jej utrzymać optymalną równowagę. Do iniekcji stosowany jest czysty kwas hialuronowy lub koktajl zawierający kwas hialuronowy wzbogacony lub zawieszony w kompozycji innych aktywnych składników takich jak witaminy, sole mineralne i aminokwasy. Zapewniają one dodatkową skuteczność substancji leczniczej w działaniu antyoksydacyjnym, długotrwałym, głębokim nawilżeniu, przyspieszeniu regeneracji komórek skóry – w jej odmłodzeniu w sposób naturalny. Mezoterapia udoskonala skórę trądzikową i z rozszerzonymi porami. Powoduje spłycenie blizn potrądzikowych. Redukuje i zapobiega drobnym zmarszczkom, tworząc nowe komórki skóry. Skutecznie redukuje komórki tłuszczowe pobudzając procesy spalania tkanki tłuszczowej. Poprawia mikroukrwienie, działa detoksykująco i wygładzająco. Jest metodą wspomagającą leczenie cellulitu, ponieważ działa nie tylko na skórę ale również na tkankę podskórną. Może być stosowana na wszystkie partie ciała, w tym w okolicy kolan, łokci, na wewnętrznej powierzchni ramion i ud, brzuch zwłaszcza u kobiet po ciąży, po przebytych terapiach odchudzających. W połączeniu z innymi metodami redukcji zmarszczek i cellulitu przynosi bardzo dobre rezultaty przywracając jędrny, sprężysty wygląd ciała. Mezoterapia sprawia, że skóra staje się jaśniejsza i pełna zdrowego blasku. Redukuje przebarwienia skórne i wygładza koloryt cery. Działa również regenerująco przy wypadaniu włosów i łysieniu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wspomaga odrastanie włosów, poprzez rewitalizację cebulek włosowych i stymulację krążenia. Zapobiega problemom skóry głowy i zwiększa gęstość i grubość włosów. Stymuluje i wzmacnia cebulki włosa. Nawilża i odżywia włosy i skórę głowy. Mezoterapie skóry głowy wskazana jest w przypadku wypadania włosów na skutek: łysienia androgenowego, plackowatego, w wyniku stosowania ubogiej diety (źle skomponowane kuracje odchudzające), zaburzeń mikrokrążenia w skórze głowy, zmian hormonalnych w okresie ciąży czy laktacji. Jest metodą zaradczą w przypadku włosów słabych i wymagających silnego odżywienia i w przypadku sezonowego przerzedzania się włosów. 

 Czy zabieg jest bolesny? 

Mezoterapia jest zabiegiem dobrze tolerowanym przez pacjentów i w wielu przypadkach nie wymaga specjalnego znieczulenia. W celu zminimalizowania dyskomfortu związanego z nakłuciami można powierzchownie znieczulić skórę kremem Emla lub zastosować znieczulający spray.

 Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?

 Najlepsze i satysfakcjonujące efekty osiągniemy wtedy, gdy nie poprzestaniemy na jednym zabiegu, lecz poddamy się całej serii zabiegów, najczęściej od 2-6, wykonywanych co 2 tygodnie. W przypadku mezoterapii ciała a zwłaszcza głowy, ilość zabiegów może wzrosnąć do 10. Zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających 1 raz w miesiącu i powtórzenie serii po upływie około 6 miesięcy. Szczególnie dobre efekty uzyskujemy wykorzystując regularność terapii i łączenie ją z odpowiednią pielęgnacją skóry. Skuteczność oraz czas utrzymywania się pozytywnych zmian skóry po mezoterapii zależą od wielu czynników m.in. struktury tkanki skórnej, wieku, trybu życia czy diety. Z reguły efekty cyklu zabiegów           9 widoczne są przez około 5-6 miesięcy. Częstotliwość, z jaką należy powtarzać mezoterapię, to sprawa indywidualne, o której decyduje lekarz. 

 Jak przebiega terapia?

 Mezoterapię można wykonać o dowolnej porze roku. Nie wymaga ona specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W zależności od celu terapii – odmładzanie skóry, leczenie cellulitu, rozstępów, nadmiernej utraty włosów, zmian potrądzikowych – lekarz po konsultacji z pacjentem ustala schemat terapii, pielęgnacji i zabiegów podtrzymujących efekt kuracji. Mezoterapia jest zabiegiem lekarskim związanym z naruszeniem ciągłości skóry. Wykonuje się ją techniką licznych, małych nakłuć na różnej głębokości skóry w zależności od wskazań, zwykle na głębokości 2-4 mm z pozostawieniem niewielkiej ilości preparatu np. nieusieciowanego kwasu hialuronowego w postaci mikrogrudki, którą później łatwo rozmasować lub techniką liniową pod zmarszczką, lub bardzo powierzchownie – techniką zwaną nappage. W celu zminimalizowania ilości wkłuć zabieg biorewitalizacji można wykonać przy pomocy bardzo cienkiej kaniuli, która zmniejsza ryzyko siniaczków. Technika ta nie mieści się w definicji mezoterapii, ale jest często stosowana w celu wywołania efektu leczniczego w skórze i w tkance podskórnej. Zabieg można wykonać wówczas bez śladów związanych z iniekcją, co pozwala pacjentom natychmiast wrócić do codziennych obowiązków. Jest to technika bezpieczna i pozwala na uzyskanie efektu zagęszczenia i uelastycznienia skóry oraz tkanki podskórnej, dając efekt wypełnienia, lepszego napięcia, nawet miniliftingu. Po iniekcji lekarz wykonuje masaż rozprowadzając wstrzykniętą substancję i pobudzając krążenie. Ewentualne ślady w postaci małych punkcików lub siniaczków utrzymują się od kilku godzin do kilku dni i łatwo zamaskować je makijażem.

 Zalecenia pozabiegowe

 Zaraz po zabiegu nie zaleca się nakładania makijażu. Unikanie w dniu zabiegu innych zabiegów kosmetycznych, sauny, wystawiania skóry na działanie promieniowania UV (solarium, słońce), nadmiernego wysiłku fizycznego i korzystania z basenu. Są to tylko ograniczenia względne, podobnie jak w przypadku każdego zabiegu związanego z iniekcjami do skóry. Przeciwwskazania oraz działania niepożądane Do przeciwwskazań zaliczyć należy: alergie, uczulenie na składniki preparatu, ciążę oraz okres karmienia piersią, cukrzycę, stany zapalne na skórze, bliznowce, opryszczkę, skórę naczynkową, choroby nowotworowe, choroby tkanki łącznej oraz stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

 Działania niepożądane związane są głównie z techniką wykonania zabiegu (liczne, drobne iniekcje). Mogą to być małe siniaczki, zaczerwienienia skóry. Rzadko zdarzają się reakcje alergiczne na składniki stosowanych preparatów. Wskazania Do wskazań należą przede wszystkim: problemy skóry dojrzałej (zmarszczki, utrata napięcia i elastyczności), profilaktyka starzenia się skóry (biorewitalizacja), inne problemy skóry (twarzy, szyi, dekoltu, słoni, ciała): utrata jędrności, pierwsze oznaki starzenia się, odwodnienie, niedożywienie, fotostarzenie, przebarwienia. 

Mezoterapia znajduje zastosowanie w przypadku: 

problemów skóry powiek, zmian potrądzikowych (blizny, przebarwienia), utraty kondycji włosów u kobiet i mężczyzn, wypadania włosów np. po ciąży, w okresie menopauzy, w przypadku łysienia androgenowego i plackowatego.

 Wskazaniem do zastosowania mezoterapii jest również cellulit, rozstępy, wspomaganie leczenia lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.

 Patrz też:  Cellulit  Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej Problemy skóry dojrzałej Rozstępy Starzenie się dłoni Trądzik młodzieńczy (blizny potrądzikowe) Uszkodzenia posłoneczne skóry  Utrata jędrności, napięcia skóry twarzy i ciała  Utrata kondycji włosów (łysienie) Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów Zmarszczki mimiczne ,

5. Modelowanie i odmładzanie ust 

Opis zabiegu

 Usta fascynują od tysięcy lat. Odzwierciedlają podobnie jak oczy, stan naszego umysłu i uczuć. Są silnym środkiem ekspresji twarzy. Przyciągają uwagę w czasie rozmowy, uwodzą zmysłowością. Chociaż ideały piękna zmieniały się na przestrzeni czas, zawsze ceniona była ich delikatność, miękkość, odpowiednia wielkość, proporcje budowy, symetria. Naturalnie wypełniona czerwień warg, napięte, ale jednocześnie delikatne i miękkie usta nie są zarezerwowane tylko dla osób młodych. Chociaż w miarę starzenia się dochodzi do zwężenia czerwieni wargowej, opadnięcia kącików ust, zwiotczenia i utraty jędrności warg, które pokrywają się zmarszczkami podobnie jak pozostałe partie skóry, zmiany te można odwrócić. Obowiązkowe zwiększanie objętości ust jest obecnie trendem słabnącym. Częściej zwraca się uwagę na ich młodzieńcze napięcie, elastyczność, jędrność, symetrię i równowagę, zachowanie właściwych proporcji wargi górnej i dolnej. Korekta ust przy pomocy kwasu hialuronowego jest lekarskim zabiegiem opartym na iniekcji. Właściwie wykonany zabieg pozwala uzyskać naturalne rezultaty, subtelną ale zauważalną poprawę objętości, odświeżenie, czy rewitalizacji warg. Zabieg ten jest również ratunkiem dla ciągle wysychających ust, ze skłonnością do pękania. W ramach zabiegów modelowania i odmładzania ust możliwe jest m.in. zwiększenie objętości ust, korekcja dysproporcji pomiędzy górną, a dolną wargą, podkreślenie konturu ust, wypełnienie drobnych zmarszczek nad górną wargą, korekcja kształtu ust oraz przywrócenie nawilżenia ust.

 Czy zabieg jest bolesny?

 Preparaty kwasu hialuronowego służące do korekty objętości i nawilżania ust mogą być wzbogacone w środek znieczulający – lidokainę. Dodatkowe nałożenie kremu Emla na ok. 30 min. Przed zabiegiem, czyni tę procedurę praktycznie niebolesną albo bardzo dobrze tolerowaną. Rzadko konieczne jest wykonanie znieczulenia przewodowego.

 Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?

 Modelowanie i odmładzanie ust preparatami na bazie kwasu hialuronowego zapewni natychmiastowy i bardzo naturalny efekt korekcji, utrzymujący się około 9-12 miesięcy.

 Jak przebiega terapia? 

Preparat kwasu hialuronowego jest wstrzykiwany przez lekarza w skórę właściwą przy pomocy ampułko-strzykawki i bardzo cienkiej igły. Iniekcji dokonuje się w zależności od potrzeb w okolicę konturu ust poprawiając ich kształt i obrys, w samą czerwień wargową w celu zwiększenia objętości i wyrównania wyglądu, poprawy proporcji i uzyskania symetrii, ale również tylko po to, aby lepiej nawilżyć usta, zlikwidować drobne zmarszczki na ich powierzchni, bez wyraźnego zwiększania objętości warg. Iniekcje w tzw. rynienką podnosową podkreślają „łuk kupidyna”. Wypełnienie pionowych zmarszczek wokół ust odmładza tę okolicę, a podniesienie opadających kącików przywraca twarzy pogodny, radosny wygląd. 

Zalecenia pozabiegowe 

Przez kilka godzin po zabiegu należy unikać nadmiernej ekspresji w obrębie ust, dotykania i masowania miejsc iniekcji, spożywania gorących potraw. W ciągu kilku dni po zabiegu należy unikać nadmiernego narażenia na promienie słoneczne oraz ekstremalne ciepło i zimno, unikać solarium oraz sauny. Jeżeli pacjent ma skłonność do opryszczki wargowej należy profilaktycznie przed i po zabiegu stosować Heviran. 

 Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

 Do przeciwwskazań zaliczyć należy m.in. ciążę i karmienie piersią, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik aktywny), choroby nowotworowe oraz o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przerostowych i nadwrażliwość na kwas hialuronowy. Skutki uboczne obserwowane po zabiegu objawiają się przeważnie jako reakcje w miejscu wstrzyknięcia: zaczerwienienie, obrzęk, świąd w przypadku skóry wrażliwej, nadwrażliwość w miejscu korekcji, sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni. 

Ważnym skutkiem ubocznym zbiegu z użyciem kwasu hialuronowego w okolicy ust jest nadanie im nadmiernej objętości, nieadekwatnej do kształtu i rysów twarzy. Czyni to efekt zabiegu nienaturalnym, wprowadza dysonans, zaburza harmonię i proporcje prawidłowej budowy. Wskazania Utrata jędrności, zmarszczki na czerwieni wargowej i wokół ust. Wysychanie czerwieni wargowej, pękanie ust. Nierówny kontur warg, opadające kąciki, asymetria ust, zatarcie rynienki nad górną wargą i łukiem kupidyna. Zmniejszenie objętości ust i wąska czerwień wargowa. Patrz też:  Problemy skóry dojrzałej  Utrata jędrności i objętości ust, wąska czerwień wargowa, asymetria ust  Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów 


6. Peelingi lekarskie

 Opis zabiegu 

 Kuracje opracowane są indywidualnie w zależności od potrzeb i oczekiwań, a także pod kątem różnych problemów natury estetycznej (trądzik, blizny, zmarszczki, przebarwienia, łojotok, utrata jędrności i elastyczności skóry). Wybór właściwego preparatu uzależniony jest od wielu czynników, np. fototypu i rodzaju skóry, zaawansowania procesu starzenia się czy kondycji skóry. 

Czy zabieg jest bolesny? Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje? 

Wynikiem kuracji jest większy stopień nawilżenia skóry, redukcja zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień. Skóra zyskuje jędrność, elastyczność i młodzieńczy blask.

 Jak przebiega terapia?

 Kuracja powinna składać się z 6 zabiegów wykonywanych w odstępach min. dwutygodniowych. Peelingi lekarskie złuszczają naskórek, eliminują martwe, zrogowaciałe komórki. Eliminują zaskórniki, stany zapalne w trądziku pospolitym oraz pobudzają odnowę komórkową. Peelingi wygładzają skórę, poprawiają jej koloryt przez co rozjaśniają i redukują przebarwienia. 

 Zalecenia pozabiegowe 

Po zabiegach z zastosowaniem peelingów złożonych należy pamiętać o stosowaniu preparatów przyspieszających regenerację naskórka, nawilżających i chroniących przed promieniowaniem UV. Przeciwwskazania oraz działania niepożądane 

Wskazania 

Wskazania to przede wszystkim skóry mieszane i tłuste, skory trądzikowe, hiperpigmentacja, zapalenia mieszków włosowych, fotostarzenie. 


7. Radiesse (hydroksyapatyt wapnia) 

Opis zabiegu

 Proces namnażania się komórek, dzięki któremu skóra się odbudowuje, stopniowo spowalnia około 30 roku życia. Skóra traci nawilżenie i elastyczność. Wokół oczu i ust pojawiają się pierwsze zmarszczki. Nasza twarz nie jest już tak napięta i gładka jak kiedyś. Badania naukowe przyniosły jednak rozwiązanie. Radiesse™ to wypełniacz skóry o potwierdzonym klinicznie podwójnym działaniu. Wypełniacz wygładza natychmiastowo zmarszczki i stymuluje produkcję kolagenu, który wspiera proces odnowy Twojej skóry. Radiesse™ może podnieść brwi, co odświeży spojrzenie. Wgłębienia w okolicach skroni mogą zostać wypełnione, dzięki czemu twarz zyska zdrowszy i mniej zmęczony wygląd. Bruzdy między nosem, a kącikiem ust łatwo wypełnić, aby wyglądać bardziej świeżo i młodo. Płaski podbródek sprawia, że twarz staje się mniej wyrazista. Wypełniacz Radiesse™ można zastosować do skorygowania podbródka do jego naturalnego wyglądu. Powszechnie występujące u mężczyzn zapadnięte zagłębienie podbródka również można wypełnić Radiesse™. Z wiekiem również grzbietowa powierzchnia ręki traci objętość, a coraz bardziej widoczne stają się na niej kości i naczynia. Jędrny i zdrowy wygląd dłoni przywrócić może Radiesse™. 

 Czy zabieg jest bolesny?

 Może pojawić się lekkie opuchnięcie, ból, swędzenie, zasinienie lub przebarwienie oraz wrażliwość na ból. Te objawy znikają zazwyczaj po kilku dniach. 

 Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?

 Dzięki specjalnej matrycy żelowej Radiesse™ daje natychmiastowo widoczny efekt. Zawiera delikatne mikrocząsteczki wapnia, które stymulują w organizmie naturalny proces tworzenia się kolagenu, gwarantujący zachowanie objętości przez długi czas. Zarówno żel, jak i cząsteczki stopniowo całkowicie wchłaniają się do organizmu. Efekty u poszczególnych osób zależą od wieku, rodzaju skóry, stylu życia i gospodarki metabolicznej, a także oczywiście od obszaru, który poddajemy kuracji. Zasadniczo, u większości pacjentów efekt kuracji utrzymuje się przez ponad rok. Następnie produkt podlega biodegradacji i jest w naturalny sposób wchłaniany przez organizm. 

 Jak przebiega terapia? 

Kuracja aplikowana na pojedyncze zmarszczki często nie wystarcza, by przywrócić młody i świeży wygląd. Aby przeciwdziałać sile ciążenia i aby twarz odzyskała młodszy kształt, potrzebuje ona realnego wypełnienia. Ten efekt można uzyskać dzięki wypełniaczowi skóry, który równocześnie na nowo stymuluje naturalny proces produkcji własnego kolagenu, gwarantujący skuteczne i długotrwałe wypełnienie. Radiesse™ przywraca objętość dokładnie w tych miejscach, które wcześniej były naturalnie wypełnione. Dzięki delikatnemu modelowaniu znikają głębsze zmarszczki i obwisłe, zapadłe policzki, zaś powracają naturalne kontury twarzy.

 Zalecenia pozabiegowe

 Pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć bezpośrednio po zabiegu. 

 Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

 Jeżeli przyjmujesz leki, nawet te bez recepty, poinformuj o tym lekarza przed zabiegiem. Wstrzyknięcie może wywołać rekcję. Nie zaleca się wstrzykiwania Radiesse™, jeżeli wcześniej wstrzyknięto inny stały wypełniacz. 

  Patrz też:  Problemy skóry dojrzałej Starzenie się dłoni Utrata jędrności, napięcia skóry twarzy i ciała Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów  Zmarszczki mimiczne


8. Restylane Skinbooster (hydrobalans, soft lifting) 

Opis zabiegu

 Restylane Vital i Restylane Vital Light dedykowany jest odbudowie i rewitalizacji skóry całego ciała, szczególnie miejsc mających opinię „trudnych do poprawy”, takich jak skóra wokół oczu, okolice ust i czerwieni wargowej, skóra szyi i dekoltu oraz grzbietów dłoni. Skinbooster to nowa klasa produktów stabilizowanego kwasu hialuronowego. Nie jest to zabieg przypominający tradycyjną korektę zmarszczek i nie jest to również klasyczna mezoterapia. Skinbooster nazywany był poprzednio zabiegiem Hydrobalans. Jest to kuracja zalecana przede wszystkim w celu biorewitalizacji skóry dojrzałej z różnymi oznakami starzenia się lub w celu profilaktyki starzenia się skóry młodej. Dzięki zabiegowi Skinbooster można łatwo zwalczyć efekty wieloletniego działania słońca na skórę. Fotostarzenie się skóry powodowane jest w głównej mierze przez promienie UVA – wnikają one aż do poziomu skóry właściwej działając niszcząco na włókna kolagenu i elastyny, które odpowiadają za nawilżenie skóry, jej elastyczność i jędrność. Restylane Vital i Restylane Vital Light stymuluje produkcję kolagenu i sprawia, że skóra staje się bardziej gładka i elastyczna, odzyskuje zdrowy, promienny wygląd.

 Czy zabieg jest bolesny?

 Zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentów. U osób szczególnie wrażliwych wystarczy zastosować przed iniekcjami krem znieczulający lub chłodzący spray.

 Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?

 Poprawa jakości skóry wynikająca z lepszego jej nawilżeni widoczna jest już po pierwszym zabiegu. Najlepsze rezultaty związane z odbudową i stymulacją skóry do regeneracji obserwowane są po wykonaniu serii 2-6 zabiegów, wykonywanych w odstępach 2-3 tygodni. Zalecane jest zastosowanie Skinbooster raz w miesiącu, o charakterze podtrzymującym uzyskany efekt, a całą serię należy powtórzyć 2 razy do roku. Jak przebiega terapia? Restylane Skinbooster jest zabiegiem lekarskim. W celu uzyskania optymalnych efektów terapeutycznych i zminimalizowania działań niepożądanych konieczne jest podanie preparatu przy pomocy odpowiedniej techniki iniekcji. Nie jest to typowa mezoterapia. Po zabiegu na skórze nie powinny być widoczne wyraźne grudki. Lekarz wstrzykuje stabilizowany kwas hialuronowy metodą mikronakłuć lub liniowo, prostopadle do zmarszczek, a następnie wykonuje masaż w celu dokładnego rozprowadzenia podanego preparatu, lepszego ukrwienia leczonego miejsca. Rekomendowana seria 3 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych zapewni satysfakcjonujące efekty estetyczne: odbudowę skóry, wzrost jej elastyczności, wygładzenie drobnych zmarszczek, przywrócenie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, długotrwały efekt rewitalizacji, świeży, promienny wygląd i regenerację skóry dzień po dniu. 

 Zalecenia pozabiegowe 

Zaraz po zabiegu nie zaleca się nakładania makijażu. Unikanie w dniu zabiegu innych zabiegów kosmetycznych, sauny, wystawiania skóry na działanie promieniowania UV (solarium, słońce), nadmiernego wysiłku fizycznego i korzystania z basenu. Są to tylko ograniczenia względne, podobnie jak w przypadku każdego zabiegu związanego z iniekcjami do skóry. 

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

 Zabieg nie jest rekomendowany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a także u osób z chorobami o podłożu autoimmunologicznym, chorobami nowotworowymi, ze skłonnościami do powstawania blizn przerostowych, stanami zapalnymi skóry (opryszczka, trądzik).

 Działania niepożądane wynikają z techniki iniekcyjnej. Wśród możliwych objawów niepożądanych pojawiają się czasem małe siniaczki, zaczerwienienia, obrzęk, ból w miejscu 15 wstrzyknięcia, świąd w przypadku skóry wrażliwej, nadwrażliwość w miejscu korekcji, sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni.

 Wskazania 

Do wskazań należą przede wszystkim: problemy skóry dojrzałej (zmarszczki, utrata napięcia i elastyczności), profilaktyka starzenia się skóry (biorewitalizacja), inne problemy skóry (twarzy, szyi, dekoltu, słoni, ciała): utrata jędrności, pierwsze oznaki starzenia się, odwodnienie, niedożywienie, fotostarzenie, przebarwienia. Restylane Vital i Restylane Vital Light znajduje zastosowanie w przypadku: problemów skóry powiek, zmian potrądzikowych (blizny, przebarwienia), rozstępów. 

 Patrz też:  Blizny i bliznowce  Problemy skóry dojrzałej  Starzenie się dłoni Trądzik młodzieńczy (blizny potrądzikowe) Uszkodzenia posłoneczne skóry  Utrata jędrności, napięcia skóry twarzy i ciała  Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów  Zmarszczki mimiczne


9. Sculptra (kwas L-polimlekowy) 

Opis zabiegu 

Sculptra® pomoże odmłodzić skórę, opóźnić proces starzenia i uzyskać naturalny wygląd. Sculptra® działa inaczej niż tradycyjne preparaty wypełniające. Jest wyjątkową terapią, która pobudzając komórki skóry do produkcji kolagenu stopniowo i subtelnie redukuje linie, zmarszczki i fałdy. Sculptra® może być stosowana na większość obszarów skóry twarzy – policzki, okolice kącików ust, podbródek, okolice żuchwy, bruzdę nosowo-wargową oraz okolice skroniowe.

 Czy zabieg jest bolesny? Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?

 Zbieg poprawia sprężystość i elastyczności skóry. Efekt utrzymuje się do 2 lat. Efekt po pierwszym zabiegu jest zauważalny już po około 6 tygodniach. U niektórych pacjentów może trwać to dłużej lub wymagać większej liczby zabiegów).

 Jak przebiega terapia? 

Sculptra® to stopniowe działanie dla uzyskania bardziej spektakularnego efektu. Z reguły wykonuje się 3 zabiegi. Zalecenia pozabiegowe Przez kilka dni po zastosowaniu preparatu Sculptra® należy codziennie delikatnie masować obszary poddane zabiegowi.

 Przeciwwskazania oraz działania niepożądane 

Sculptra® nie jest preparatem do stosowania w czerwieni wargowej oraz nie jest zalecana do używania w okolicach oczodołów. Jak każdy zabieg, także iniekcje Sculptrą® mogą 16 powodować działania niepożądane m.in. zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie, ból, zgrubienia, grudki lub zmiana kolorytu skóry.

  Patrz też:  Problemy skóry dojrzałej  Starzenie się dłoni  Utrata jędrności, napięcia skóry twarzy i ciała  Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów  Zmarszczki mimiczne


10. Terapia depigmentacyjna (Cosmelan, Dermamelan) 

Opis zabiegu 

Skóra swój kolor zawdzięcza barwnikowi - melaninie. Niestety nadmierne nagromadzenie melaniny powoduje powstanie nieestetycznych brązowych lub brunatnych plam. Miejscami szczególnie narażonymi na ich wystąpienie są przede wszystkim: twarz, dekolt, ręce, ramiona. Do czynników sprzyjających powstawaniu plam barwnikowych dodać należy również naturalny proces starzenia się skóry, będący konsekwencją nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Terapia de pigmentacyjna umożliwia nie tylko skuteczne pozbycie się plam barwnikowych, ale i przywraca skórze gładkość i blask. Program terapii Cosmelanem jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb pacjenta i fototypu jego skóry. Głównym wskazaniem jest eliminacja plam o podłożu hormonalnym (melasma, chloasma) i posłonecznych. Dermamelan zawiera wyższą zawartość składników aktywnych od Cosmelanu oraz zawiera kwas salicylowy (którego nie ma w Cosmelanie). Różnica w składzie może sugerować większe powinowactwo Dermamelanu do skóry łojotokowej, jednak Cosmelan również dobrze sprawdza się przy tego rodzaju skórze.

 Czy zabieg jest bolesny?

 Do 2 dni po zabiegu, w przypadku cery bardzo wrażliwej dłużej, skóra może być zaczerwieniona, może również wystąpić obserwowane uczucie napięcia i pieczenia. 

 Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje? 

Widoczna poprawa wyglądu skóry pojawia się do tygodnia po rozpoczęciu kuracji. W zależności od typu skóry leczenie przebiega z różną szybkością. Przy ciemnej skórze plamy znikają po 8- 10 dniach. U osób o jasnej karnacji zanik plam jest obserwowany między 8 a 21 dniem. Jak przebiega terapia? Pod koniec pierwszego tygodnia będzie już widoczna wyraźna poprawa stanu skóry i rozjaśnienie przebarwień. Aby otrzymać satysfakcjonujące i utrzymujące się efekty, kuracja powinna potrwać przynajmniej 3 miesiące. Zalecenia pozabiegowe Po zakończeniu kuracji należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych z faktorem SPF 50. Zaniedbanie ochrony może skutkować ponownym powstawaniem plam.

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

 Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest złuszczanie skóry przez około 7-10 dni, zaczerwienienie, tkliwość, nasilenie zmian trądzikowych, przebarwienia pozabiegowe u osób nieprzestrzegających ochrony przeciw słonecznej.

 Do przeciwwskazań zabiegowych należą przede wszystkim: alergie skórne, opryszczka, ciąża i laktacja, infekcje bakteryjne i wirusowe, nadwrażliwość na światło oraz skłonność do powstawania bliznowców. 

  Patrz też:  Blizny i bliznowce  Problemy skóry dojrzałej  Przebarwienia (zmiany barwnikowe)  Starzenie się dłoni  Trądzik młodzieńczy (blizny potrądzikowe)  Uszkodzenia posłoneczne skóry  Utrata jędrności, napięcia skóry twarzy i ciała


11. Thermage

 Opis zabiegu 

Z wiekiem włókna kolagenu w skórze ulegają uszkodzeniu, co powoduje zmarszczki i obwisanie skóry. Thermage® to opatentowana technologia wykorzystania wysokich częstotliwości fal radiowych (RF) w celu bezpiecznego nagrzewania głębszych partii skóry. Stymulują one wzrost nowego kolagenu i przyczyniają się do uzyskania młodszego wyglądu skóry. Zabieg Thermage pomaga wygładzić, napiąć i głęboko konturować skórę w celu uzyskania ogólnie młodszego wyglądu bez konieczności zabiegu chirurgicznego ani iniekcji. W przeciwieństwie do zabiegów laserem, zabieg Thermage® jest odpowiedni dla wszystkich typów i kolorów skóry.

 Zabieg Thermage® Face pozwala uzyskać wygładzoną i młodziej wyglądającą twarz.

 Zabieg Thermage® Eyes to bardziej napięta skóra wokół oczu i powiek, spłycone zmarszczki i linie, zmniejszone obwisanie powieki a w efekcie młodsze spojrzenie i uniesione, nie wyglądające na zmęczone oczy. Zabieg Thermage® Lip to nieinwazyjny sposób na uzyskanie gładszej i bardziej napiętej skóry wokół ust. 

 Zabieg Thermage® Body pozwala napiąć skórę ciała, w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się oznaki starzenia m.in. na brzuchu, kolanach, ramionach i dłoniach. 

 Czy zabieg jest bolesny? Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?

 Najczęściej pewne poprawa widoczna jest natychmiast i staje się wyraźniejsza w okresie do sześciu miesięcy po jednorazowym zabiegu. 

Efekty zabiegu to m.in.:

 gładsza i bardziej napięta skóra oraz zmniejszone obwisanie skóry, odnowione konturowanie wzdłuż lini żuchwy i pod brodą, wygładzenie zmarszczek i drobnych linii wokół ust, oczu i na czole, napięcie luźnej skóry pod brodą. Wyniki mogą utrzymywać się latami zależnie od stanu skóry i naturalnego procesu starzenia. 

 Zalecenia pozabiegowe 

Po zabiegu można od razu wrócić do normalnych, codziennych zajęć. Nie jest wymagane, jak po zabiegach z laserem, unikanie słońca, więc zabieg Thermage® można wykonać również latem.

 Przeciwwskazania oraz działania niepożądane 

Skutki uboczne mogą obejmować zaczerwienienie, obrzęknięcie, pęcherzyki i rzadkie nierówności powierzchni skóry. Do przeciwwskazań należy przede wszystkim ciąża i okres karmienia piersią.   

Patrz też: Cellulit  Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej  Problemy skóry dojrzałej  Starzenie się dłoni  Uszkodzenia posłoneczne skóry  Utrata jędrności, napięcia skóry twarzy i ciała  Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów  Zmarszczki mimiczne 


12. Toksyna botulinowa (Botox, Azzalure, Bocouture)

 Opis zabiegu Kiedy się śmiejesz, marszczysz brwi, skupiasz lub mrużysz oczy, mięśnie kurczą się, powodując formowanie się zmarszczek i linii. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, zmarszczki zaczynają się pogłębiać i pozostają na stałe obecne na twarzy. Wygląd bardzo wyraźnych zmarszczek można poprawić wstrzykując produkty wypełniające lub lekarstwa, takie jak toksyna botulinowa. Niewielkie dawki tej substancji wstrzykiwane są pod skórę do mięśni poddawanych zabiegowi w celu zredukowania zmarszczek. Substancja ta blokuje impulsy nerwowe, umożliwiając rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Inne funkcje nerwowe – takie jak wrażliwość skóry na dotyk – nie ulegają zmianie. 

Toksyna botulinowa przechowywana jest w postaci sproszkowanej. Lekarz rozpuszcza proszek w roztworze soli fizjologicznej. Po uzyskaniu właściwej konsystencji roztworu, lekarz nabiera odpowiednią ilość roztworu do strzykawki, a następnie przystępuje do dezynfekcji skóry (oraz oznaczenia miejsc iniekcji), po czym wstrzykuje preparat w kilka punktów w obrębie każdego z mięśni odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek.

 Czy zabieg jest bolesny? 

Zabieg obejmuje kilka zastrzyków. Towarzyszy temu minimalny dyskomfort i do codziennych czynności można powrócic bardzo szybko po zabiegu. 

 Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje? 

Pierwsze oznaki działania toksyny botulinowej widoczne będę po 2-3 dniach po zabiegu. Efekt zastrzyków jest zawsze okresowy i utrzymuje się około 4 miesięcy, a czasem dłużej. Termin następnego zabiegu jest uzależniony od czasu utrzymywania się efektów poprzedniego. Nie powinno się przeprowadzać kolejnych zabiegów częściej niż co 3 miesiące. Jak przebiega terapia? Botox jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej bardzo cienkiej igły. Małą ilość preparatu precyzyjnie wprowadza się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg, w zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji), zajmuje to około 15-20 minut. Zalecenia pozabiegowe Przez 24h po zabiegu unikać należy unikać pocierania i masowania miejsc, w które wstrzyknięto lek oraz delikatnie oczyścić skórę twarzy, bez pocierania jej, wieczorem w dniu zabiegu. Do 4h po zabiegu konieczne jest powstrzymanie się od nakładania makijażu. Po zabiegu należy także powstrzymać się od pochylania oraz wysiłku fizycznego (np. wizyty w siłowni, zajęć fitness).

 Przeciwwskazania oraz działania niepożądane Należy poinformować lekarza o przebytych lub istniejących chorobach oraz o przyjmowanych lekach. 

Skutki uboczne obserwowane po zastosowaniu toksyny botulinowej objawiają się przeważnie jako reakcje w miejscu wstrzyknięcia, np. ból, dyskomfort, szczypanie lub zasinienie. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia widzenia, zaburzenia ruchu gałki ocznej, zawroty głowy, swędzenie, wysypka i reakcje alergiczne. Jeśli po otrzymaniu zastrzyku z toksyną botulinową wystąpią trudności z przełykaniem, mówieniem, oddychaniem lub pojawi się znaczne osłabienie mięśni, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. 

Patrz też:  Blizny i bliznowce  Nadmierna potliwość twarzy, dłoni, stóp, pach, innych partii ciała  Problemy skóry dojrzałej  Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów  Zmarszczki mimiczne


13. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

 Opis zabiegu 

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego przeprowadza lekarz. Przy pomocy cienkiej igły lub kaniuli wstrzykuje preparat w te partie twarzy i ciała, które należy skorygować. Mogą to być delikatne zmarszczki powierzchniowe, głębsze liniowe zmarszczki, bruzdy, głębokie fałdy lub ubytki wolumetryczne (objętościowe). W korekcji zmarszczek wykorzystuje się różne techniki, ich właściwe połączenie optymalizuje efekt zabiegu i pozwala zminimalizować skutki uboczne iniekcji.

 Kwas hialuronowy (HA) to wielocukier, podstawowy składnik skóry, substancja naturalna występująca we wszystkich organizmach żywych. Obecny jest w stawach, tkance łącznej, gałce ocznej, płynie łzowym i sznurze pępowinowym. Największym rezerwuarem HA jest skóra. Tu znajduje się ponad 50% jego ilości, która gwarantuje w młodej skórze prawidłową jędrność, sprężystość i brak zmarszczek. Wynika to m.in. z właściwości wiązania wody przez kwas hialuronowy, dzięki czemu tkanki, a zwłaszcza skóra jest prawidłowo uwodniona – nawilżona i staje się elastyczna. Z wiekiem ilość HA maleje. Przyczynia się do tego m.in. palenie tytoniu lub narażenie na działanie promieniowania ultrafioletowego. W efekcie skóra traci jędrność, zmniejsza się jej napięcie, staje się wiotka i pokryta zmarszczkami. Syntetyczny kwas hialuronowy jest prawie identyczny z naturalnym. Nie daje objawów alergii i nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Preparaty zawierające HA wstrzyknięte do skory uzupełniają jego niedobór, wypełniają zmarszczki, zwiększają objętość niektórych rejonów, modelują twarz poprawiając jej rysy i proporcje, nierówny kontur, poprawiają wygląd ust przez adekwatne ich wymodelowanie, ujędrnienie czerwieni wargowej, skutecznie nawilżają skórę, pobudzają naturalne procesy regeneracyjne, stymulując jej odbudowę. Dzięki temu nawet po użyciu kwasu hialuronowego w celu wypełnienia zmarszczek, czy wolumetrii, a zwłaszcza po biorewitalizacji i po wchłonięciu HA, skóra wygląda znacznie lepiej niż przed zabiegiem. Kwas hialuronowy zawarty w tych preparatach jest pochodzenia niezwierzęcego. Jest hipoalergiczny, dobrze przyswajany i ulega tzw. izowolumetrycznej biodegradacji, czyli wchłania się bez efektów ubocznych pozostawiając odbudowaną skórę

 Czy zabieg jest bolesny? 

Techniki ostrzykiwania z zastosowaniem kaniuli są praktycznie niebolesne. W niektórych przypadkach na około 30 min. przed zabiegiem, miejsca które będą poddane iniekcji smaruje się kremem zawierającym środek znieczulający (Emla). Niektóre preparaty kwasu hialuronowego mają dodatek substancji znieczulającej – lidokainy. 

 Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje? 

Zabieg wygładzania zmarszczek kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt. Preparaty HA ulegają powolnej degradacji i po 9-18 miesiącach całkowicie wchłaniają się, pozostawiając jednak skórę bardziej gładką, jędrną i zwartą. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba w ciągu kolejnych tygodni/miesięcy zabieg można uzupełnić wykonując kolejną iniekcję kwasu hialuronowego. Jak przebiega terapia? Lekarz przeprowadza dokładną analizę tych partii twarzy i ciała, które będą poddane terapii. Ocenia rodzaj i jakość skóry, rodzaj defektów estetycznych, dobiera odpowiedni rodzaj preparatu, który wprowadza bezpośrednio do skóry lub tkanki podskórnej przy pomocy igły lub kaniuli. Często łączy różne techniki uzyskując zaraz po zabiegu optymalny rezultat. Już 21 po pierwszym zabiegu zmarszczki wyraźnie zmniejszają się, a skóra ulega poprawie. Uzyskujemy efekt naprężenia i wypełnienia (efekt liftingu). Bardzo ważne jest, aby uzyskana korekta miała charakter naturalny, odmładzała twarz, przywracała właściwe proporcje i harmonie rysów, wyrównywała symetrię, niezmieniając w sposób zasadniczy wyglądu, ponieważ ideały piękna zmieniają się z czasem, tak jak i twarze pacjentów z wiekiem. Odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek, a innymi metodami odmładzania skóry powinien wynosić min. 2 tygodnie. Zalecenia pozabiegowe Zaraz po zabiegu zaleca się powstrzymanie od nakładania makijażu. W ciągu kilku następnych godzin sugeruje się unikanie sauny, długiej ekspozycji skóry na działanie światła słonecznego, promieniowania UV, temperatur poniżej 0 st.C. Dotychczasowe zasady pielęgnacji skóry pozostają niezmienione. W przypadku pojawienia się w miejscu iniekcji siniaka mona zastosować dodatkowo odpowiedni krem przyspieszający jego wchłanianie.

 Przeciwwskazania oraz działania niepożądane 

Przeciwwskazania to: ciąża i okres karmienia piersią, choroby o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowe, skłonność do powstawania blizn przerostowych, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik aktywny) oraz nadwrażliwość na kwas hialuronowy. Skutki uboczne obserwowane po zabiegu mogą mieć charakter natychmiastowy lub wystąpić z pewnym opóźnieniem. Są głownie wynikiem reakcji w miejscu wstrzyknięcia: zaczerwienienie, wylew podskórny – siniak, stan zapalny skóry, obrzęk, świąd w przypadku skóry wrażliwej, nadwrażliwość w miejscu korekcji, sporadycznie obrzęk utrzymujący się od kilku godzin do kilku dni. Wszelkie objawy niepokojące, występujące zaraz po zabiegu lub odłożone w czasie powinny być skonsultowane z lekarzem wykonującym zabieg.

 Wskazania 

Utrata jędrności i napięcia skóry twarzy i ciała.Wygładzenie zmarszczek, bruzd i fał skórnych m.in.: bruzdy nosowo-wargowej, zmarszczek „palacza” oraz tzw. „linii marionetki”, „doliny łez”, „lwiej bruzdy”. Kształtowanie konturów twarzy, wypełnianie ubytków wolumetrycznych m.in. modelowanie kości policzkowych, owalu twarzy, brody, nosa, płatków uszu. Powiększenie i korekta kształtu ust, ich nawilżenie. Poprawa jakości skóry (problemy skóry dojrzałej), uszkodzenia posłoneczne skóry, leczenie blizn potrądzikowych i innych. Wspomaganie leczenia zmarszczek mimicznych. Poprawa wyglądu dłoni, kształtu nosa, płatków uszu. 

 Patrz też:  Blizny i bliznowce  Problemy skóry dojrzałej  Starzenie się dłoni  Uszkodzenia posłoneczne skóry  Utrata jędrności, napięcia skóry twarzy i ciała  Utrata proporcji i ubytki objętościowe w obrębie twarzy i ciała, zaburzony kształt nosa, policzków, brody, owalu twarzy lub płatków uszów  Zmarszczki mimiczne  


cennik